Jak wręczyć pracownikowi wypowiedzenie ?

Wielu kadrowcom sen z oczu spędza tematyka zwalniania pracowników. Nie chodzi wcale o jakiekolwiek aspekty moralne dokonywania tejże czynności, lecz jak to zrobić, aby czynność pod kątem prawnym była skuteczna i wywierała przewidziane skutki prawne.

W praktyce kadrowej przyjmuje się, że wypowiedzenie powinno się przekazać w sposób komisyjny, a więc przynajmniej w obecności jeszcze jednej osoby.

Dlaczego tak?

Świadek wręczenia wypowiedzenia służy ewentualnym celom dowodowym, np. w przypadku wytoczenia powództwa przez pracownika. Może tak się zdarzyć, że pracownik odmówi podpisania potwierdzenia otrzymania wypowiedzenia, które włączymy do jego akt osobowych czy zdarzały się takie przypadki, iż pracownicy w ogóle nie chcieli zapoznać się z wypowiedzeniem czy nawet zjadali taki dokument na oczach kadrowca.

Co z RODO?

Osoba, która zostaje przez Nas przybrana do bycia świadkiem złożenia wypowiedzenia pracownikowi, powinna być jednocześnie upoważniona do przetwarzania danych osobowych.

Wypowiedzenie jest jednostronną czynnością, a więc nie wymaga zgody drugiej strony.

Zaś oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

 

Szukasz inspiracji, pomocy oraz refleksji w kadrach i płacach oraz HR i zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Wejdź na fanpage.

https://www.facebook.com/eduniedzielska/

Karolina Niedzielska

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Dzięki,
że odwiedziłeś mnie!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip

Znajdź mnie na facebooku

Usługi kadrowo płacowe

Do pobrania

Usługi kadrowo płacowe

Materiały wideo

Sklep

Do pobrania

O mnie