fbpx
28

Blog

Urlop bezpłatny a prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego

Ostatnio od uczestniczki mojego kursu otrzymałam pytanie: Czy osoba, która w trakcie swojego zatrudnienia skorzysta z urlopu bezpłatnego  będzie musiała ponownie nabywać prawo do świadczeń związanych z chorobą poprzez ponowny okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (tzw. okres wyczekiwania)? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie 🙂

Okres wyczekiwania

Rozpatrzymy tą kwestię na gruncie ustawy zasiłkowej (tj. ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

W pierwszej kolejności należy pamietać, że prawo do urlopu bezpłatnego jest uprawnieniem pracowniczym. Tym samym pominiemy problematykę osób, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (dotyczy to również wynagrodzenia chorobowego).

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Tym samym skorzystanie z urlopu bezpłatnego nie ma żadnego wpływu na okres wyczekiwania i nabycie uprawnień do korzystania ze świadczeń związanych z chorobą pracownika.

Niezdolność do pracy w trakcie urlopu bezpłatnego

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie  urlopu bezpłatnego. Dopiero po ukończonym urlopie pracownik będzie mógł skorzystać ze świadczeń chorobowych, jeśli niezdolność do pracy trwa nadal.

Chcesz zapisać się na kurs kadrowo- płacowy? START 6 czerwca. Nie przegap OFERTY LAST MINUTE- 500 zł taniej! -> KLIKNIJ TUTAJ

Masz pytania|? Zostaw komentarz 🙂

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email