Przepisy prawa emerytalnego przewidują uprawnienia związane z wypadkiem w drodze do pracy. Warto pochylić się nad tym problemem, między innymi z uwagi na obecną sytuację w naszym kraju. Każda osoba udająca się do pracy lub z niej wracająca może ulec takiemu wypadkowi.
Wypadek w drodze nie jest wypadkiem przy pracy. Konsekwencją tego jest fakt, że odmienna będzie procedura ustalania okoliczności oraz uprawnień. Ponadto będą przysługiwać inne świadczenia.
Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
2. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:
- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
- zwykłego spożywania posiłków;
- odbywania nauki lub studiów.
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy. Karta wypadku jest podstawą wypłaty świadczeń wypadkowych. Różnicą pomiędzy postępowaniem w sprawie ustalenia wypadku w drodze od wypadku przy pracy, jest fakt, że nie powołuje się zespołu powypadkowego, który bada te okoliczności i przeprowadza postępowanie. Fakt zaistnienia wypadku należy niezwłocznie zgłosić pracodawcy.
Karta wypadku
Nazwa i adres podmiotu sporządzającego
kartę wypadku lub pieczątka, jeżeli ją posiada
KARTA WYPADKU
I. DANE IDENTYFIKACYJNE PŁATNIKA SKŁADEK1)
- Imię i nazwisko lub nazwa …………………………………………………………………………………………………………………………………
- Adres siedziby ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- NIP ………………………………………….. REGON ……………………………………………. PESEL ……………………………………………Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)……………………………………………………………………………………………………………………………………… rodzaj dokumentu seria numer
II. DANE IDENTYFIKACYJNE POSZKODOW ANEGO
- Imię i nazwisko poszkodowanego ………………………………………………………………………………………………………………………
- PESEL ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)……………………………………………………………………………………………………………………………..rodzaj dokumentu seria numer
- Data i miejsce urodzenia ……………………………………………………………………………………………………………………………………
- Adres zamieszkania ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- Tytuł ubezpieczenia wypadkowego (wymienić numer pozycji i pełny tytuł ubezpieczenia społecznego, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322, z późn. zm.)……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
1) Nie wypełniają podmioty niebędące płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe.
III. INFORMACJE O WYPADKU
- Data zgłoszenia oraz imię i nazwisko osoby zgłaszającej wypadek ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- Informacje dotyczące okoliczności, przyczyn, czasu i miejsca wypadku, rodzaju i umiejscowienia urazu………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- Świadkowie wypadku:
1) ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2) ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
imię i nazwisko miejsce zamieszkania
JEST/NIE JEST wypadkiem przy pracy określonym w art. 3 ust. 3 pkt ……..3) ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (uzasadnić i wskazać
- Wypadek
dowody, jeżeli zdarzenia nie uznano za wypadek przy pracy)………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. - Stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczą- cych ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody)………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
2) Niepotrzebne skreślić.
3) Wpisać odpowiedni punkt z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
6. Stwierdzono, że poszkodowany, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku (wskazać dowody, a w przypadku odmowy przez poszkodowanego poddania się badaniu na zawartość tych substancji w organizmie – zamieścić informa- cję o tym fakcie)
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
IV. POZOSTAŁE INFORMACJE
- Poszkodowanego (członka rodziny) zapoznano z treścią karty wypadku i pouczono o prawie zgłaszania uwag i zastrze- żeń do ustaleń zawartych w karcie wypadku……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
imię i nazwisko poszkodowanego (członka rodziny) data podpis
- Kartę wypadku sporządzono w dniu ……………………………………………………………………………………………………………………1) ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
nazwa podmiotu obowiązanego do sporządzenia pieczątka, jeżeli ją posiada karty wypadku
2) ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
imię i nazwisko sporządzającego podpis i pieczątka, jeżeli ją posiada kartę wypadku
- Przeszkody i trudności uniemożliwiające sporządzenie karty wypadku w wymaganym terminie 14 dni………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- Kartę wypadku odebrano w dniu ……………………………………………………………………………………………………………………….. podpis uprawnionego
- Załączniki: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Porównanie świadczeń
Ogólny stan zdrowia |
Wypadek przy pracy/ Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy |
Wypadek w drodze do pracy/ z pracy |
|
Podleganie ubezpieczeniu |
Chorobowe |
Wypadkowe |
Rentowe |
Okres wyczekiwania |
30/90 dni |
—————— |
—————— |
Wynagrodzenie chorobowe |
80%* |
—————— |
100% |
Zasiłek chorobowy |
80%* |
100% |
100% |
Świadczenie rehabilitacyjne |
90 % / 75 %* do 3 miesięcy/ od 3 do 12 |
100 % do 12 miesięcy |
90 % / 75 %* do 3 miesięcy/ od 3 do 12 |
Renta |
Z ogólnego stanu zdrowia |
Wypadkowa |
Z ogólnego stanu zdrowia |
*Podstawa wymiaru świadczeń wynosi 100 %, jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży.
Podoba Ci się wpis? Zostaw komentarz!
Chcesz, abym poruszyła inne tematy? Zostaw propozycję w komentarzu na Facebooku i udostępnij wpis.
Karolina Niedzielska
Facebook: Kwadrans z HR – Karolina Niedzielska