Praca zdalna coraz większymi krokami zbliża się do naszego kodeksu pracy. Przepisy dotyczące tej instytucji wejdą w życie w dniu 7 kwietnia 2023 r. Im bliżej tej daty tym więcej wątpliwości i pytań praktycznych pojawia się wśród pracodawców, kadrowców oraz samych pracowników. Jednym z tych zadań jest szeroko rozumiany czas pracy przy pracy zdalnej. W tym wpisie omówię systemy czasu pracy, które mogą być stosowane przy pracy zdalnej.
Zgodnie z definicją zamieszczoną w art. 67 (18) kp praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
W ramach kodeksu pracy można wyróżnić systemy czasu pracy:
-podstawowy,
-zadaniowy,
-równoważny,
-pracy w ruch ciągłym,
-pracy weekendowej,
-w skróconym tygodniu pracy,
-przerywany system czasu pracy.
Najpopularniejszym systemem czasu pracy stosowanym przez pracodawców jest system podstawowy. W tym systemie może pracować praktycznie każdy pracownik. Praca zdalna nie wyklucza możliwości stosowania tego systemu i nie wymusza konieczności jego zmiany. Należy pamiętać, że normami obowiązującymi w tym systemie są te, które zostały opisane w art. 129 kp. Czas pracy zatem nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wprowadzenie pracy zdalnej nie oznacza, że zostają wyłączone przepisy dotyczące norm czasu pracy i nie będą powstać nadgodziny w sytuacji, gdy pracownik będzie pracować ponad obowiązujące swoje normy.
W tym systemie czasu pracy pracodawca oczywiście jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy oraz ewidencjonować w niej godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także liczbę przepracowanych godzin.
Bardzo dużo pracodawców myśli, że system zadaniowego czasu pracy to system, którym nie obowiązują żadne normy czasu pracy a pracownik pracuje niejako w trybie nienormowanym. Nie ma takiego systemu czasu pracy w polskim kodeksie pracy jak nienormowany czas pracy. W art. 140 kp jasno zawiera normę prawną odsyłającą do normy 8/40/5./W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.
Zatem nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracownik, który wykonuje swoją pracę w trybie zdalnym pracował w systemie zadaniowego czasu pracy.
W tym systemie czasu pracy pracodawca oczywiście jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy jednak jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także liczby przepracowanych godzin.
W ramach systemu równoważnego czasu pracy można wyróżnić trzy jego typy.
Uważam, że praca zdalna ze względu na specyfikę równoważnego systemu czasu pracy i przesłanek jego stosowania be∂zie mało prawdopodobne zastosowanie w nim pracy zdanej w szczególności przy ochronie mienia, osób, zakładowych strażach pożarnych i ratowniczych, a także przy dozorze urządzeń.
W tym systemie czasu pracy pracodawca oczywiście jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy oraz ewidencjonować w niej godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także liczbę przepracowanych godzin.
Zgodnie z art. 138 § 1 zdanie pierwsze przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.
Uważam, że w tym systemie nie będzie także możliwości pracy zdalnej. Przykład: Piec topialniany w hucie szkła nie jest wygaszany, albowiem jego wygaszenie kosztuje kilkaset tysięcy złotych oraz trwa tydzień. Tym samym praca przy piecu ze względów technologicznych jest wykonywana w ruchu ciągłym, a więc brak jest możliwości fizycznych, aby przenieść piec w inne miejscu, by pracownik, który go obsługuje mógł wykonywać tą pracę po prostu w innym miejscu w trybie zdalnym.
W tym systemie czasu pracy pracodawca oczywiście jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy oraz ewidencjonować w niej godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także liczbę przepracowanych godzin.
Systemy te charakteryzują się tym, że istnieje możliwość przedłużenia normy dobowej do 12 godzin. Brak jest jakichkolwiek powiązań z rodzajem, sposobem i ewentualnie narzuconym miejscem pracy, a więc praca zdalna jak najbardziej może być wykonywana.
W obu systemach czasu pracy pracodawca oczywiście jest obowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy oraz ewidencjonować w niej godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także liczbę przepracowanych godzin.
Zgodnie z art. 139 § 1 kp jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.
System przerywanego czasu pracy jest bardzo specyficzny. Zazwyczaj jest on stosowany w instytucjach kultury albo w stosunku do pracowników będących kierowcami zawodowymi. Dość ciężko jest w tym wypadku ocenić możliwość wprowadzenia i stosowania pracy zdalnej do pracowników wykonujących pracę w omawianym systemie. jednak wydaje mi się, że będzie istniała taka możliwość.
Przykład: Pracownik zatrudniony w systemie przerywanego czasu pracy podczas pierwszego rozpoczęcia pracy pracuje w domu zdalnie. Po tej pracy następuje przerwa w świadczeniu pracy i po raz drugi rozpoczyna pracę tym razem udając się do zakładu pracy.
Ruchomy czas pracy nie jest systemem czasu pracy tylko rozkładem pracy stosowanym w ramach konkretnego systemu czasu pracy. Tym samym jeśli praca zdalna będzie mogła zostać wprowadzona z uwagi na rodzaj pracy, na system czasu pracy to tym bardziej będzie można wprowadzić ruchomy czas pracy w całym zakładzie pracy albo na wniosek pracownika.
Obowiązują dwa typy ruchomego czasu pracy.
1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Pozdrawiam, Karolina Niedzielska
Witaj na moim Blogu!
Pokazuję, że kadry i płace można kochać! Pomagam pracodawcom
i pracownikom.
Mam na imię Karolina!
| Regulamin
Polityka prywatności
Obserwuj mnie!
Właścicielka własnej praktyki prawnej, wykładowczyni na uczelniach wyższych oraz czynny szkoleniowiec.
Przenieś do góry
Logowanie
NOWa platforma
Logowanie
Poprzednia platforma
Logowanie do platformy
Powrót do strony
Poprzednia platforma
EDYCJA XVII
Specjalista ds. płac edycja xvii
Start 21-22.09.2024
Promocja!
EDYCJA XVIII
Specjalista ds. kadr i płac edycja xviiI
Start 07-08.12.2024
EDYCJA XVIII
Specjalista ds. kadr edycja xviiI
Start 29-30.03.2025
Specjalista ds. Płac edycja xviiI
Start 08-09.03.2025
Kierownik działu kadr i płac
EDYCJA VI
EDYCJA II
kurs kadry i płace w oświacie edycja II
Start 25-26.01.2025
kurs kadr w oświacie Edycja II
Start 15-16.03.2025
kurs Płace w oświacie edycja II
promocyjna oferta
Sygnaliści - nowe obowiązki pracodawców 19.09.2024
Sygnaliści - nowe obowiązki pracodawców 24.09.2024
Ochrona sygnalistów w placówkach oświatowych - nowe obowiązki placówek oświatowych od 2024 - 17.09.2024