kup teraz
Kup teraz pakiet książek - Zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz Świadectwo Pracy w promocyjnej cenie.
Zasiłek chorobowy i opiekuńczy to świadczenia wypłacane z ubezpieczenia chorobowego w związku z pojawieniem się niezdolności do pracy ubezpieczonego w związku z jego chorobą lub innej osoby, nad którą sprawuje on opiekę. Pomimo tego, że zasiłki te są wypłacane z tego samego funduszu to zasady nabycia prawa do tych zasiłków, zasady wypłaty i ochrona stosunku pracy są odmienne. Z mojego wpisu dowiesz się jakie są różnice pomiędzy tymi zasiłkami.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1732) ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
Okres wyczekiwania dotyczy tylko i wyłącznie prawa do zasiłku chorobowego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od tego czy jest to ubezpieczenie dobrowolne czy obowiązkowe.
Zarówno okres pobierania zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego jest okresem ochronnym wynikającym z art. 41 kp. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także wczasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednakże okres pobierania zasiłku opiekuńczego jest okresem ochronnym silniejszym. Dlaczego? Jak wynika z końcowej treści art. 41 kp w niektórych wypadkach istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje na podstawie art. 53 kp w przypadku długotrwałej choroby pracownika. Jednakże z treści art. 53 § 2 wynika, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.Tym samym w przypadku choroby pracownika i pobierania przez niego zasiłku chorobowego (i innych świadczeń chorobowych) okres ten jest okresem ochronnym, ale tylko przez pewien czas. Natomiast w przypadku pobierania zasiłku opiekuńczego pracownik podlega ochronie bezwzględnej przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę.
Zasiłek opiekuńczy jest zawsze płacony w wysokości podstawy wymiaru 80%.
Co do zasady zasiek chorobowy przysługuje w podstawie wymiaru 80 %. Może on także wynosić 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
Zasiłek opiekuńczy zawsze jest wypłacany z funduszu chorobowego. Natomiast zasiłek chorobowy może być wypłacany z funduszu chorobowego, ale także z funduszu wypadkowego, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy, wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy albo stwierdzoną chorobą zawodową. W takiej wypadku wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiar.
Z zasiłkiem chorobowym nierozerwalnie wiąże się okres zasiłkowy. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.
Natomiast zasiłek opiekuńczy nigdy nie jest wliczany do okresu zasiłkowego, albowiem na gruncie ustawy zasiłkowej są określone odrębne limity pobierania tego świadczenia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi do lat 8 (w związku z nieprzewidzianym zamknięciem placówki oświatowej, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki, pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) oraz chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat
2) 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi (chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat; dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku: porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki albo pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne);
3) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad osobami, o których mowa w punktach 2 i 3, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Tylko w przypadku zasiłku chorobowego istnieje możliwość jego pobierania po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Takiej możliwości nie ma w przypadku zasiłku opiekuńczego. Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
W przypadku, gdy niezdolność do pracy pracownika trwała dłużej niż 30 dni pracodawca zobowiązany jest do wysłania pracownika na badania kontrolne. Obowiązek ten nie dotyczy zasiłku opiekuńczego, albowiem nie jest to niezdolność do pracy.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. Część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym. Natomiast zasiłki opiekuńczy w żadnym wypadku nie przerywa ani nie przerywa urlopu wypoczynkowego.
Pozdrawiam, Karolina Niedzielska
Witaj na moim Blogu!
Pokazuję, że kadry i płace można kochać! Pomagam pracodawcom
i pracownikom.
Mam na imię Karolina!
| Regulamin
Polityka prywatności
Obserwuj mnie!
Właścicielka własnej praktyki prawnej, wykładowczyni na uczelniach wyższych oraz czynny szkoleniowiec.
Przenieś do góry
Logowanie
NOWa platforma
Logowanie
Poprzednia platforma
| Regulamin zakupów ratalnych
Logowanie do platformy
Powrót do strony
EDYCJA XVIII
Specjalista ds. Płac edycja xviiI
Start 22-23.03.2025
Kierownik działu kadr i płac
EDYCJA VI
EDYCJA II
Start 15-16.03.2025
kurs Płace w oświacie edycja II
Kursy video
PROMOCJA
Angielski w kadrach i płacach
Uzupełniający urlop macierzyński rodziców wcześniaków - 18.03.2025
Angielski w kadrach i płacach
Zatrudnienie i Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce w nawiązaniu do ustawy z dnia
17 grudnia 2021 r. Zmiany 2024 r. – 2025 r.
EDYCJA XIX
Start 26-27.07.2025
Specjalista ds. kadr i Płac edycja XIX
Specjalista ds. kadr edycja XIX
Start 29-30.03.2025
Specjalista ds. Płac edycja xIX
Start 20-21.09.2025
Składka zdrowotna – zmiany od 01.01.2025
AI w kadrach i płacach
Jawność i Równość Wynagrodzeń – Praktyczny Przewodnik dla Pracodawców ponowej dyrektywie UE - 04.04.2025
Czas pracy nauczycieli - ewidencja czasu pracy, wpływ uchwały SN z 26.02.2025 r. na rozliczanie czas pracy i prawo do wynagrodzenia za nadgodziny - 08.04.2025
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2025 - 07.05.2025
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2025 - 15.04.2025
Ruch kadrowy w szkołach - zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli- 09-10.04.2025
Start 26-27.04.2025