klej fragment kodu do sekcji Twoich stron. Skontaktuj się z deweloperem, jeśli nie masz dostępu do kodu Twojej strony.
pobierz bezpłatnie
Bądź na bieżąco z przepisami!
Rozwiń swoją wiedzę na temat najnowszych przepisów wspierających rodziców.
Naczelnym zwolnieniem od pracy, które jest bezpłatne i jednocześnie nie wlicza się do okresu zatrudnienia, jest urlop bezpłatny.
Ideę urlopu bezpłatnego wskazał Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków: urlop bezpłatny (art. 174 kp) jest okresem, w którym, mimo trwania stosunku pracy, ulegają zawieszeniu wzajemne obowiązki i uprawnienia stron tego stosunku (świadczenie pracy oraz wypłata wynagrodzenia) – Wyrok SN z 6.01.2009 r., II PK 111/08, LEX nr 738348.
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
W tym miejscu chciałabym poruszyć bardzo ciekawą i nierzadką procedurę stosowaną przez pracodawców, czyli warunkowanie udzielenia urlopu bezpłatnego od uprzedniego wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Jest to praktyka i nie wynika z żadnego przepisu. Wielu pracodawców wniosek ten wyciąga z art. 161 kp, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Wskazują, że jeśli pracownik przejdzie na urlop bezpłatny, to niewykorzystany urlop wypoczynkowy w danym roku przejdzie na kolejny jako urlop zaległy, a ponadto mogą zostać ukarani z uwagi na brzmienie art. 162 kp, który mówi o minimalnym okresie wypoczynku.
Uprawnienie do urlopu wypoczynkowego jest niezależne od urlopu bezpłatnego i na odwrót (Także K. Piwowarska, Urlop bezpłatny – jakie sytuacje pozwalają na skorzystanie z urlopu bezpłatnego?, https://kadry.infor.pl/urlopy/urlop-bezplatny/5748734,urlop-bezplatny-jakie-sytuacje-pozwalaja-na-skorzystanie-z-urlopu-bezplatnego.html [dostęp: 9.11.2024]), z wyjątkiem proporcjonalnego ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu bezpłatnego trwającego co najmniej 1 miesiąc. Tym samym nie ma żadnych przesłanek, aby powiązać te dwa zwolnienia.
Analizując to zagadnienie, mogę wskazać, że z jednej strony rozumiem pracodawców. Jednak dokonując wykładni przepisów, należy brać czasami pod uwagę treść kilku artykułów, a nie tylko jednego. Pracodawcy boją się kary grzywny nałożonej z art. 282 § 1 pkt 2 kp, który stanowi, że kto, wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Nakładanie mandatów powinno odbyć się po dokonaniu analizy stanu faktycznego i stanu prawnego. Nic nie dzieje się automatycznie, co oznacza, że brak uprzedniego wykorzystania urlopu wypoczynkowego w zależności od okoliczności może być uzasadniony. Nie ukrywajmy, że urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny mają różne cele, które nie są ze sobą zbieżne. Urlop wypoczynkowy, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu wypoczynek, regenerację sił, zaś urlop bezpłatny ma bliżej niekreślony cel. Tym samym pracodawca nie powinien narzucać wybrania przez pracownika urlopu wypoczynkowego, gdy ten wnioskuje o zwolnienie bezpłatne.
Przykład
Pracownikowi zaginęło dziecko. W związku z zaistniałą sytuacją prywatną zawnioskował o urlop bezpłatny, aby móc brać udział w poszukiwaniach, złożyć zeznania na Policji, wykonać inne czynności poszukiwawcze. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu bezpłatnego, powołując się na okoliczności prawa do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni. Pracownik w związku z tą informacją złożył wniosek o urlop wypoczynkowy. Czy aby na pewno pracownik będzie odpoczywać w trakcie tego urlopu?
Należy pamiętać, że zarówno w samym kodeksie pracy, jak i w innych ustawach szczególnych uregulowano szereg innych przesłanek do udzielania urlopu bezpłatnego. Wszystkie dokumenty związane z urlopem bezpłatnym, bez względu na podstawę jego udzielenia, będą przechowywane w części B akt osobowych. Inne podstawy udzielania urlopu bezpłatnego to:
Witaj na moim Blogu!
Pokazuję, że kadry i płace można kochać! Pomagam pracodawcom
i pracownikom.
Mam na imię Karolina!
| Regulamin
Polityka prywatności
Obserwuj mnie!
Właścicielka własnej praktyki prawnej, wykładowczyni na uczelniach wyższych oraz czynny szkoleniowiec.
Przenieś do góry
Logowanie
NOWa platforma
Logowanie
Poprzednia platforma
| Regulamin zakupów ratalnych
Logowanie do platformy
Powrót do strony
EDYCJA XVIII
Start 29-30.03.2025
Specjalista ds. Płac edycja xviiI
Start 08-09.03.2025
Kierownik działu kadr i płac
EDYCJA VI
EDYCJA II
kurs kadry i płace w oświacie edycja II
Start 25-26.01.2025
kurs kadr w oświacie Edycja II
Start 15-16.03.2025
kurs Płace w oświacie edycja II
Kursy video
PROMOCJA
Angielski w kadrach i płacach
Minimalne wynagrodzenie 2025 - praktyczne aspekty
Uzupełniający urlop macierzyński rodziców wcześniaków - 18.03.2025
Angielski w kadrach i płacach
Prawo autorskie w pracy kadrowca. Utwór a dzieło, umowa o dzieło a zlecenie oraz inne praktyczne zagadnienia
Urlopy i inne zwolnienia od pracy - 27.02.2025