Na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021 r., poz. 1621) w dniu 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie przepisy, które zmieniają dotychczasowe zasady podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
W związku z nowymi przepisami zmianie ulegnie moment objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, które będzie następowało od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczeń (ZUS ZUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie zostanie złożone/ przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nieco inaczej będzie w przypadku, gdy zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego będzie dokonywane wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych. Wówczas objęcie ubezpieczeniem nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu, gdy zostanie ono dokonane w terminie 7 dni od daty powstania tytułu do ubezpieczenia.
Powyższa zasada dokonywania zgłoszenia do ubezpieczeń będzie miała również zastosowanie w sytuacji wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie podlegali dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.
Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia będzie następowało od dnia wskazanego w zgłoszeniu wyrejestrowania, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie ZUS ZWUA zostanie przekazane do ZUS.
W okresie od dnia przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do dnia ustania tego ubezpieczenia płatnik będzie zobowiązany do rozliczania i opłacania dobrowolnej składki chorobowej za każdy miesiąc trwania tego ubezpieczenia. Aby nie płacić składek z tego tytułu, konieczne będzie dokonanie wyrejestrowania w tym zakresie w ZUS.
Nieterminowe opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie będzie już przyczyną jego ustania. Tym samym, dobrowolne ubezpieczenie nie ustanie, jeśli składka będzie opłacona po terminie albo nie zostanie opłacona w ogóle. W konsekwencji ubezpieczeni, nie będą musieli w takich sytuacjach wnioskować do ZUS o przywrócenie terminu do opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie.
Zaległość w składkach na ubezpieczenia społeczne nie będzie powodowała ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale będzie miała wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Jeśli bowiem, zaległość ta przekroczy kwotę 1% minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2022 r. 30,10 zł), to prawo do świadczeń nie będzie przysługiwało do czasu spłaty całości zadłużenia. Prawo do świadczenia przedawni się, jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.
Dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, tj.:
1) wykonujące pracę nakładczą,
2) wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące. Nie dotyczy to tych osób, które nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 roku życia,
3) prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
4) współpracujące z osobami fizycznymi, będącymi przedsiębiorcami, którzy podjęli działalność gospodarczą po raz pierwszy albo rozpoczęli ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonują jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej i nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Są to przedsiębiorcy korzystający z tzw. ulgi na start,
5) doktoranci, otrzymujący stypendium doktoranckie,
6) wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
7) należące do stanu duchownego (art. 11 ust. 2, w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 2, 4–5a, 7b, 8 i 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie mogą przystąpić osoby, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Oznacza to, że w przypadku, gdy np. osoba wykonująca pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy lub przynajmniej z minimalnym wynagrodzeniem, to wówczas nie ma ona prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy jej wymiaru.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe osób podlegających dobrowolnie temu ubezpieczeniu stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z tym że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ogłasza ją Prezes ZUS w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących, podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia.
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności również stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawa ta nie ma zastosowania do osób, które:
– w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
– wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, gdy w umowie zlecenia wynagrodzenie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, bądź też prowizyjnie, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu umowy zlecenia. Gdy w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w inny sposób, wówczas podstawę wymiaru składki stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku, gdy zleceniobiorca przystępuje do ubezpieczania chorobowego w trakcie wykonywania umowy zlecenia, składka na ubezpieczenie chorobowe jest naliczana od takiej samej podstawy, od której za ten miesiąc są naliczane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasada ta ma zastosowanie również wtedy, gdy wypłata wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia została dokonana przed dniem przystąpienia danej osoby do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Pozdrawiam, Karolina Niedzielska
Witaj na moim Blogu!
Pokazuję, że kadry i płace można kochać! Pomagam pracodawcom
i pracownikom.
Mam na imię Karolina!
| Regulamin
Polityka prywatności
Obserwuj mnie!
Właścicielka własnej praktyki prawnej, wykładowczyni na uczelniach wyższych oraz czynny szkoleniowiec.
Przenieś do góry
Logowanie
NOWa platforma
Logowanie
Poprzednia platforma
| Regulamin zakupów ratalnych
Logowanie do platformy
Powrót do strony
Poprzednia platforma
EDYCJA XVIII
Specjalista ds. kadr i płac edycja xviiI
Start 07-08.12.2024
EDYCJA XVIII
Specjalista ds. kadr edycja xviiI
Start 29-30.03.2025
Specjalista ds. Płac edycja xviiI
Start 08-09.03.2025
Kierownik działu kadr i płac
EDYCJA VI
EDYCJA II
kurs kadry i płace w oświacie edycja II
Start 25-26.01.2025
kurs kadr w oświacie Edycja II
Start 15-16.03.2025
kurs Płace w oświacie edycja II
Uprawnienia pracownicze kobiety w ciąży
Kursy video
Sygnaliści - nowe obowiązki pracodawców
Zlecanie i rozliczanie nadgodzin
Jak prawidłowo zatrudniać
i zwalniać pracowników?
Sporządzanie świadectwa pracy
Wypowiedzenie i porozumienie zmieniające
PROMOCJA
Planowanie i rozliczanie czasu pracy - 10-11.12.2024
Zmiany w zasiłkach - 6.12.2024
Deklaracje podatkowe PIT płatnika za 2024 rok - 13.12.2024