Dostaję bardzo wiele pytań o różnice w wynagrodzeniu, który pozostaje jedynie w gotowości do pracy i jej nie świadczy od wynagrodzenia pracownika, który pracuje w formie zdalnej.
Chcesz wiedzieć czym jest praca zdalna i szukasz wzoru polecenia pracy zdalnej? Koniecznie zajrzyj do mojego wpisu : Zlecanie pracy zdalnej
Wynagrodzenie przestojowe
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania ,określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego napodstawie odrębnych przepisów.
60 % wynagrodzenia jest płacone jeśli stawka wynagrodzenia została określona w formie akordowej lub prowizyjnej, a więc jest zależna od efektów pracy.
Wynagrodzenie podczas pracy zdalnej
Wykonywanie pracy zdalnej nie powoduje zmian w zasadach wynagrodzenia. Tym samym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną, którą na polecenie pracodawcy wykonuje w innym niż dotychczas.
Otrzymałeś wynagrodzenie w wysokości 60 %? Napisz do mnie: kontakt@karolinaniedzielska.pl, aby uzyskać odpłatną pomoc prawną.
Masz pytania, szukasz szkolenia z zakresu prawa pracy, kursu lub audytu kadrowo- płacowego?
Chcesz przeszkolić on-line radę pedagogiczną?
Szukasz inspiracji, pomocy oraz refleksji w kadrach i płacach oraz HR i zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Wejdź na fanpage.
Kwadrans z HR- Karolina Niedzielska