W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r., w polskim kodeksie pracy pojawiły się nowe instytucje prawne. Między innymi wprowadzono pojęcie odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Prawo do odpoczynku jest prawem niezbywalnym oraz silnie chronionym.
Zobacz więcej o odpoczynku pracownika:https://karolinaniedzielska.pl/okresy-odpoczynku-pracownika/
Czas pracy w podróży służbowej
Jednak interpretując prawo do odpoczynku należy pamiętać, że instytucja ta jest stricte związana z czasem pracy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/2004 wskazał, że: „czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku”.
Tym samym czas spędzony w podróży służbowej- powrotnej nie będzie czasem pracy pracownika.
Jednakże późny powrót z takiej podróży będzie wiązał się z możliwością rozpoczęcia pracy następnego dnia w późniejszej godzinie, niż to wynika z rozkładu pracy.
Instytucja ta niestety jest dość mało popularna.
Odpoczynek po podróży służbowej
Zgodnie z § 3 pkt 5 – Rozporządzenia MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy pracownika jest:
oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Jest to nieobecność w pracy usprawiedliwiona niepłatna.
Oświadczenie
Dokument w postaci oświadczenie należy przechowywać w pozostałej dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy w części dotyczącej czasu pracy.
Więcej o dokumentacji pracowniczej znajdziesz w rewolucyjnym e-booku: https://karolinaniedzielska.pl/produkt/ebook-rewolucja-w-dokumentacji-pracowniczej-karolina-niedzielska/
Szukasz inspiracji, pomocy oraz refleksji w kadrach i płacach oraz HR i zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Wejdź na fanpage.
https://www.facebook.com/eduniedzielska/
Karolina Niedzielska