Podoba Ci się wpis? Zostaw komentarz!
Chcesz, abym poruszyła inne tematy? Zostaw propozycję w komentarzu na Facebooku i udostępnij wpis.
Karolina Niedzielska
Facebook: Kwadrans z HR – Karolina Niedzielska
Dołącz teraz
Czekają na Ciebie 4 intensywne spotkania, podczas których dowiesz się, czy zawód Specjalisty ds. kadr i płac jest dla Ciebie!
Od mojego ostatniego wpisu minęły 2 dni. Warto pamiętać, że stosujemy przepisy, które obowiązują, a więc jeszcze na 2 listopada pojawiały się już na PUE ZUS informacje o decyzjach Sanepidu.
W dniu 3 listopada weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z przywołanym Rozporządzeniem:
Zgodnie z nowymi przepisami osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Nowe przepisy przewidują także, że w przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych, informację o tym umieszcza się w systemie teleinformatycznym ZUS. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana tej osobie ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego, jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny (w rozumieniu ustawy zasiłkowej), poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. W przypadku kwarantanny dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy. Kwarantanna w takim wypadku jest traktowana na równie z chorobą dziecka. Oświadczenie obejmuje dane:
Oświadczenie powinno zawierać:
Pracodawca albo podmiot obowiązany może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.
Obecnie, w przypadku gdy członek rodziny jest objęty kwarantanną, pozostali domownicy nie są już objęci kwarantanną.
Podstawą do wypłaty osobie poddanej kwarantannie za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny, wynagrodzenia chorobowego na ogólnych zasadach zawartych w kodeksie pracy lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach- w tym zasiłku chorobowego, jest informacja w PUE ZUS/ kwarantanna- izolacja. Jeśli nie ma takiej informacji to podstawą wypłaty świadczeń jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny.
Radziłabym, z uwagi na częste rozbieżności w datach pobierać w każdym przypadku oświadczenie.
Oświadczenie zawiera:
Pracodawca albo podmiot obowiązany do wypłaty świadczeń chorobowych, może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.
Podoba Ci się wpis? Zostaw komentarz!
Chcesz, abym poruszyła inne tematy? Zostaw propozycję w komentarzu na Facebooku i udostępnij wpis.
Karolina Niedzielska
Facebook: Kwadrans z HR – Karolina Niedzielska
Witaj na moim Blogu!
Pokazuję, że kadry i płace można kochać! Pomagam pracodawcom
i pracownikom.
Mam na imię Karolina!
| Regulamin
Polityka prywatności
Obserwuj mnie!
Właścicielka własnej praktyki prawnej, wykładowczyni na uczelniach wyższych oraz czynny szkoleniowiec.
Przenieś do góry
Logowanie
NOWa platforma
Logowanie
Poprzednia platforma
| Regulamin zakupów ratalnych
Logowanie do platformy
Powrót do strony
Kursy video
PROMOCJA
Angielski w kadrach i płacach
Zatrudnienie i Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce w nawiązaniu do ustawy z dnia
17 grudnia 2021 r. Zmiany 2024 r. – 2025 r.
EDYCJA XIX
Start 26-27.07.2025
Specjalista ds. kadr i Płac edycja XIX
Specjalista ds. kadr edycja XIX
Specjalista ds. Płac edycja xIX
Start 20-21.09.2025
Jawność i Równość Wynagrodzeń – Praktyczny Przewodnik dla Pracodawców po nowej dyrektywie UE - nagranie video
Czas pracy nauczycieli - ewidencja czasu pracy, wpływ uchwały SN z 26.02.2025 r. na rozliczanie czas pracy i prawo do wynagrodzenia za nadgodziny - Nagranie video
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2025 - nagranie video
Ruch kadrowy w szkołach - zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli - Nagranie video
Start 26-27.04.2025
E-doręczenia dla praktyków - nagranie video
Kontrola PIP w zakresie czasu pracy, ewidencji i dokumentacji pracowniczej - 14.05.2025
AI w kadrach, płacach i księgowości - 09-10.07.2025
Rozwiązanie umowy o prace na podstawie art. 52, 53, 55 kp - praktyczne warsztaty