W trakcie studiów podyplomowych urlop szkoleniowy nie przysługuje, albowiem uczestnik przystępuje do egzaminu końcowego- nie dyplomowanego lub sporządza pracę końcową- nie dyplomową. Ponadto studia podyplomowe potwierdzane są świadectwem, nie zaś dyplomem. Oczywiście pracodawca we własnym zakresie może udzielić urlopu szkoleniowego.
Urlop szkoleniowy jest związany z uznaniem pracownika za osobę podnoszącą kwalifikację u konkretnego pracodawcy. Tym samym niewykorzystanie tego urlopu nie powoduje, że pracownik będzie mógł z niego korzystać u kolejnego pracodawcy (chyba, że kolejny pracodawca również wyrazi zgodę lub sam skieruje pracownika na podnoszenie kwalifikacji). W przypadku nie wykorzystania urlopu szkoleniowego nie powstaje prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Urlop ten nie przechodzi jako urlop zaległy na kolejny rok kalendarzowy. Informacja o korzystaniu z tego urlopu nie jest zawierana w świadectwie pracy.
Urlop szkoleniowy na podstawie przepisów szczególnych
Oprócz regulacji kodeksu pracy istnieją również przepisy szczególne, które przewidują prawo do urlopu szkoleniowego:
- 28 dni – w celu przygotowania rozprawy doktorskiej lub przygotowania kolokwium habilitacyjnego (ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce);
- 30 dni – w celu przygotowania się do egzaminu adwokackiego lub radcy prawnego (ustawa prawo o adwokaturze, ustawa o radcach prawnych). Uwaga! W przypadku egzaminów korporacyjnych, wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego przysługuje w wysokości 80 %. W tym wypadku informację o wykorzystanym urlopie szkoleniowym należy umieścić w świadectwie pracy w punkcie 6 podpunkcie 15 z uwagi na to, że urlop ten jest limitowany.
Pozdrawiam, Karolina Niedzielska