Często prowadząc szkolenia z przeciwdziałaniu mobbingowi oraz dyskryminacji omawiam problematykę dyskryminacji w stosunkach pracy osób, które nie są wyznania religii dominującej w naszym kraju.
Zauważyłam także, że nie jest znane Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Zgodnie z tym rozporządzeniem pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy*, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
Zwolnienie w ewidencji zaznaczamy jako usprawiedliwioną nieobecność niepłatną. Zaś czas odpracowania nie może naruszać doby pracowniczej, dobowego i tygodniowego odpoczynku oraz dozwolonych wymiarów czasu pracy, np. dla pracowników młodocianych, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych. Odpracowanie zwolnienia nie jest nadgodziną i powinno nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym zwolnienie nastąpiło, albowiem musi zgadzać się nominalny czas pracy. Jeśli odpracowanie nastąpi w innym okresie rozliczeniowym i/ lub miesiącu niż ten, w którym nastąpiło zwolnienie, należy w miesiącu zwolnienia proporcjonalnie obniżyć wynagrodzenie, zaś w miesiącu odpracowania proporcjonalnie je zwiększyć.
Pracodawca nie ma podstaw prawnych, aby odmówić zwolnienia, chyba że dotyczy to świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia. W celu umożliwienia pracownikowi odchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.
Zarówno w przypadku odmowy udzielenia zwolnienia na święto lub ustalenia indywidualnego rozkładu czasu z uwagi na powtarzające się święto, jest to przejaw dyskryminacji ze względu na poglądy i wyznawaną religię.
Niestety spotykam często z tym, że osoby, które są innych wyznań są nierzadko zmuszane do wybierania urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego. Urlopy te mają inne cele, odmienne od realizacji wolności wyznania i sumienia.
*Dniami ustawowo wolnymi w naszym kraju i jednocześnie święta religijnymi (religii dominującej) są: