Chciałeś uzyskać swoje świadectwo pracy, aby przedłożyć je w ZUS do wniosku emerytalnego lub zgubiłeś, a nowy pracodawca zażądał, abyś je przedstawił? W tym celu musisz udać się do byłego pracodawcy z wnioskiem o wydanie kopii części dokumentacji pracowniczej. Wszystko jest ok, gdy Twój były pracodawca nadal funkcjonuje. Jednak pojawia się problem, gdy zakład pracy nie istnieje. Jest to częsty problem zakładów, które zostały zlikwidowane w związku z transformacją ustrojową naszego kraju na początku lat 90-tych. Co w takim wypadku należy zrobić? Na stronie internetowej ZUS jest umieszczona baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy wraz z udostępnioną przeglądarką, w której należy wpisać nazwę zakładu pracy: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/baza-zlikwidowanych-lub-przeksztalconych-zakladow-pracy.
Po wyszukaniu pojawi się informacja, gdzie przechowywane są dokumenty pracownicze, w tym akta osobowe i dokumentacja płacowa oraz za jakie lata, najprawdopodobniej znajdziemy tam informacje o dokumentach, których okres archiwizacji wynosi 50 lat. Zazwyczaj jest to archiwum państwowe. Jednak zgodnie z 51 a ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach działalność gospodarcza w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania, zwanej dalej “dokumentacją”, jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495), wykonywaną przez przedsiębiorcę będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej., i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych.
W sytuacji, gdy dokumentacja jest archiwizowana przez podmiot, który został wpisany do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych na żądanie osoby, której dokumentacja dotyczy, przedsiębiorca przekaże kopie lub odpisy tej dokumentacji drogą pocztową lub w inny wskazany przez żądającego sposób, pod wskazany przez niego adres, powiększając kwotę należności za usługę o poniesione koszty tego przekazania albo zapewni żądającemu wgląd w dotyczącą go dokumentację w miejscu znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 51 na ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach). Sporządzenie i wydanie kopii takiej dokumentacji jest odpłatne. Wysokość opłat wynika z Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 10 lutego 2005 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości opłat za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania. Za sporządzenie kopii zostanie dobra a opłata w wysokości nie wyższej niż:
- za sporządzenie kopii świadectwa pracy – 17 zł;
- za sporządzenie kopii, z zastrzeżeniem pkt 3, innego niż świadectwo pracy dokumentu z zakresu stosunku
- pracy, w tym dokumentu potwierdzającego wysokość wynagrodzenia – 4 zł;
- za sporządzenie kopii każdej karty kartoteki zarobkowej bądź zasiłkowej albo strony listy płac – 4 zł;
- za sporządzenie odpisu świadectwa pracy, za każdą rozpoczętą stronę – 35 zł;
- za sporządzenie odpisu innego niż świadectwo pracy dokumentu z zakresu stosunku pracy, w tym dokumentu potwierdzającego wysokość wynagrodzenia, za każdą rozpoczętą stronę – 8 zł;
- za sporządzenie odpisu skróconego wysokości zarobków na podstawie list płac, za każdą pozycję zestawienia (kwotę wynagrodzenia rocznego albo wynagrodzenia za krótszy okres faktycznie przepracowany w ciągu roku) – 4 zł.
Łączna opłata od jednorazowo złożonego zamówienia nie może przekroczyć kwoty 200 zł.
Pozdrawiam, Karolina Niedzielska
https://karolinaniedzielska.pl/produkt/ksiazka-swiadectwo-pracy/